Topic outline

 • Загальні відомості про потенціал небезпек. Організація роботи з охорони праці в торгівлі.

  Основні законодавчі акти з охорони праці: Конституція України, Закон України "Про охорону праці", Кодекс законів про працю України, Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", Основи законодавства України про охорону здоров'я, Закон України "Про пожежну безпеку", Закон України "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку". Закон України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", Закон України „Про колективні договори і угоди".

  Загальні питання безпеки праці. Перелік робіт з підвищеною небезпекою, для проведення яких потрібне спеціальне навчання і щорічна перевірка знань з охорони праці.

  Загальні відомості про потенціал небезпек. Основні небезпеки під час проведення робіт за професією “Продавець непродовольчих товарів” в торговельній галузі.

  Роботи з підвищеною небезпекою в торгівлі. Вимоги безпеки праці при експлуатації машин, механізмів, обладнання та устаткування, які використовуються в торговельній мережі. Технічні вимоги безпеки праці при експлуатації вантажно-розвантажувального, механічного, теплового та холодильного устаткування. Захист від дії хімічних і біологічних чинників. Зони безпеки та їх огородження. Світлова і звукова сигналізація. Попереджувальні надписи, сигнальні фарбування. Знаки безпеки. Засоби колективного та індивідуального захисту від небезпечних і шкідливих виробничих факторів в торгівлі. Спецодяг, спецвзуття та інші засоби індивідуального захисту. Захист від шуму, пилу, газу, вібрацій, несприятливих метеорологічних умов. Мікроклімат виробничих приміщень. Прилади контролю безпечних умов праці, порядок їх використання. Правила та заходи щодо попередження нещасних випадків і аварій. Вимоги безпеки у навчальних, навчально-виробничих приміщеннях навчальних закладів.

  Щорічні медичні огляди працюючих неповнолітніх в торгівлі, осіб віком до 21 року.

  Засоби надання першої допомоги. Медична аптечка, її склад, призначен­ня, правила користування.

  Способи реанімації. Методи штучного дихання. Положення потерпілого і дії особи, яка надає допомогу. Непрямий масаж серця. Порядок одночасного виконання масажу серця та штучного дихання.


  • Основи безпеки праці під час роботи у відділі текстильних, швейних, трикотажних товарів та головних уборів.

   Основні вимоги безпеки праці продавця текстильних, швейних, трикотажних товарів та головних уборів. Вимоги безпеки праці під час роботи з обладнанням, інвентарем, під час розміщення та викладки товарів. Особиста гігієна продавця та виробнича санітарія у відділі текстильних, швейних, трикотажних товарів та головних уборів. Заходи електро та пожежної безпеки у відділі текстильних, швейних, трикотажних товарів та головних уборів.


   • Основи безпеки праці у відділі хутряних, овчинно-шубних та взуттєвих товарів.

    Основні вимоги безпеки праці продавця хутряних, овчинно-шубних та взуттєвих товарів. Вимоги безпеки праці під час роботи з обладнанням, інвентарем, під час розміщення, викладки та зберігання товарів. Особиста гігієна продавця та виробнича санітарія у відділі хутряних, овчинно-шубних та взуттєвих товарів. Заходи електро та пожежної безпеки у відділі хутряних, овчинно-шубних та взуттєвих товарів.


    • Основи безпеки праці у відділі парфумерно-косметичних та галантерейних товарів.

     Основні вимоги безпеки праці продавця парфумерно-косметичних та галантерейних товарів. Вимоги безпеки праці під час роботи з обладнанням, інвентарем, під час розміщення та викладки товарів. Особиста гігієна продавця та виробнича санітарія у відділі парфумерно-косметичних та галантерейних товарів. Заходи електро та пожежної безпеки у відділі парфумерно-косметичних та галантерейних товарів.


     • Основи безпеки праці у відділі електропобутових та посудогосподарчих товарів.

      Основні вимоги безпеки праці продавця електропобутових та посудогосподарчих товарів. Вимоги безпеки праці під час роботи з обладнанням, інвентарем, під час розміщення, викладки та перевірки роботи електропобутових та посудогосподарчих товарів. Вимоги безпеки до електропроводів, шнурів та розеток. Правила поведінки продавця при виявленні несправних електропобутових товарів. Особиста гігієна продавця та виробнича санітарія у відділі електропобутових та посудогосподарчих товарів. Заходи електро та пожежної безпеки у відділі електропобутових та посудогосподарчих товарів.


      • Основи безпеки праці у відділі товарів для фізичної культури, спорту, туризму, музичних товарів, іграшок, канцелярських товарів.

       Основні вимоги безпеки праці продавця товарів для фізичної культури, спорту, туризму, музичних товарів, іграшок, канцелярських товарів. Вимоги безпеки праці під час роботи з обладнанням, інвентарем, під час розміщення та викладки товарів. Правила поведінки продавця при потраплянні отруйних речовин на окремі частини тіла. Безпека експлуатації торгово-технологічного обладнання, перевірки роботи тренажерів. Правила безпеки праці при демонстрації тренажерів. Особиста гігієна продавця та виробнича санітарія у відділі товарів для фізичної культури, спорту, туризму, музичних товарів, іграшок, канцелярських товарів. Заходи електро та пожежної безпеки у відділі товарів для фізичної культури, спорту, туризму, музичних товарів, іграшок, канцелярських товарів.


       • Основи безпеки праці у відділі лісоматеріалів, меблевих товарів та будівельних матеріалів, товарів побутової хімії, мінеральних добрив та засобів захисту рослин.

        Основні вимоги безпеки праці продавця лісоматеріалів, меблевих товарів та будівельних матеріалів, товарів побутової хімії, мінеральних добрив та засобів захисту рослин. Вимоги безпеки праці під час роботи з обладнанням, інвентарем, під час розміщення та викладки товарів. Особиста гігієна продавця та виробнича санітарія у відділі лісоматеріалів, меблевих товарів та будівельних матеріалів, товарів побутової хімії, мінеральних добрив та засобів захисту рослин. Заходи електро та пожежної безпеки у відділі лісоматеріалів, меблевих товарів та будівельних матеріалів, товарів побутової хімії, мінеральних добрив та засобів захисту рослин.